Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Proč jsme vznikli?

Není nám lhostejná narůstající agrese, nenávist a šíření polopravd v on-line prostoru. Věříme, že obyčejná slušnost by měla být základem každé debaty. Chceme upozornit na to, že lež, manipulace a nenávistné projevy nelze vydávat za názor. Chceme vytvořit platformu pro ty, pro které jsou slušnost, vzájemný respekt základními hodnotami. Chceme ukázat, že my jsme tu také!

Odkud pocházíme?

Vznikli jsme na základě Německého #Ichbinhier Hannese Ley a Judith Marthaler, Švédského #jagärhär Miny Dennert a Slovenského hnutí #Somtu.

Kdo za projektem stojí?

Jsme skupina dobrovolníků, která chtěla dopomoci vzniku České odnože úspěšného německého, švédského a slovenského hnutí v boji proti nenávisti a dezinformacím v on-line prostoru.

Kdo nás platí?

Jsme nevýdělečná iniciativa na bázi dobrovolnictví.

Jak začít?

Požádej o členství ve skupině #Jsmetu na Facebooku a zodpověz vstupní otázky.

Když narazíš v on-line prostoru na diskuzi s nenávistnými komentáři, či zprávy podobajícími se dezinformacím, přidej v diskuzi komentář s #jsmetu.

Lajkuj slušné či věcnou diskuzi podněcující komentáře.

Nahlašuj Facebooku nenávistné komentáře, které porušují jeho zásady, či zákony České republiky.

Jak iniciovat skupinovou aktivitu?

Když najdeš komentáře/diskusi s nenávistnými podněty, označ jí do naší skupiny, přidej krátký popis, o co jde, společně s odkazem na ní.

Jak se mohu zapojit?

Požádej o členství ve skupině #Jsmetu na Facebooku a zodpověz vstupní otázky.

Nejlepší předpoklad pro zapojení se je jasný a ověřitelný osobní profil na Facebooku a tvůj souhlas s našimi principy.

Proč se můj příspěvek nezobrazí?

Všechny příspěvky #Jsmetu jsou před zobrazením kontrolovány. Jestliže se tvůj komentář nezobrazuje, může to být, protože

  • Podobný příspěvek už existuje
  • Diskuze pod příspěvkem už není aktivní
  • Příspěvek nesouvisí s aktivitami naší skupiny (např. diskuze na stránce politických subjektů)
  • Tvůj příspěvek je agresivní nebo povýšenecký
  • K příspěvku skupina vyvíjí už jiné aktivity – v tomto případě prosím podpoř radši je!
Co znamená hashtag #Jsmetu a jak ho používat?

Označení v diskuzi hashtagem #jsmetu ukážeš, že reprezentuješ skupinu lidí, která s tebou sdílí hodnoty slušnosti, tolerance rozdílných názorů a věcné diskuze. Přidáním hashtagu k tvému komentáři označíš jak tvoji přítomnost a odvolání se k hodnotám iniciativy, tak označíš pro ostatní kolegy diskuzi s výskytem argumentačních faulů, útoků a dezinformací.

Co je naším cílem a kde diskutujeme?

Cílem #jsmetu je zapojovat se do facebookových diskuzí, ve kterých chceme šířit věcné argumenty, slušnost a respekt a jít tak ostatním příkladem.. Protože na FB stránkách, které vznikly a fungují za účelem šíření dezinformací, hoaxů, nenávisti, apod. bychom si brzy vyškubali všechny vlasy, pouštíme se do diskuzí, ve kterých bude mít slušnost a konstruktivní debata větší smysl – hlavně tedy pod příspěvky mainstreamových médií a stránek (organizací a podobně). Stejně tak se nezapojujeme do debat na facebookových profilech politických stran (viz naše společná Charta). Je to z respektu vůči odlišnosti politických názorů členů. Chceme do diskuzí přivolat věcné diskutéry, kteří mezi do diskuzí přinesou lidskost a fakty, protože věříme, že slušně a věcně se dá a má diskutovat i online.

Co naopak naším záměrem není?

Naším záměrem není vytvořit alternativní diskuzní fórum. Diskuze pod příspěvky uvnitř skupiny pro nás vytvářejí skvělý prostor pro sdílení zdrojů a faktů k danému tématu. Komentáře pod těmito posty vypínáme po čase, kdy utichne diskuze pod původním odkazem.

Jsou nějaká základní pravidla?

Pravidla #jsmetu jsou velmi jednoduchá – žádné osobní útoky nebo povýšenecké komentáře. Můžeš vysvětlit, že je něco nesprávné či nepotřebné, ale nepiš prosím, že je konkrétní člověk zlý, škaredý, hloupý a podobné urážlivé poznámky. Tohle se samozřejmě týká i naší skupiny. Jsou témata, ve kterých se neshodneme ani my navzájem, a o to důležitější jsou respekt, tolerance a vzájemná úcta. #jsmetu se společným cílem a pro sebe navzájem. A jestli si nejste jisti, jak u komentování postupovat, doporučujeme se mrknout na net, abychom se nějakým argumentačním faulům sami vyhnuli.

Co pro nás znamená slušná diskuze?

Slušná diskuze pro nás znamená dání prostoru pro vyjádření argumentů jiných osob a jejich následného respektování. Dále distancování se od zjevných manipulací, útoků a nenávisti vůči ostatním diskutujícím.

Co je to Hatespeech?

Za nenávistný projev považujeme takové stanovisko, které veřejně vyhrožuje nebo ponižuje skupinu obyvatel definovanou na základě rasy, etnika, náboženského přesvědčení, sexuální orientace (a dalších viz Charta), volá po násilných či perzekučních opatřeních vůči těmto skupinám, nebo podněcuje opovržení či nenávist vůči nim.

Jsme politicky orientovaní?

Jsme skupina dobrovolníku, která nepřísluší k žádné politické straně.

Napište nám!

14 + 7 =